Premierul Victor Ponta a fost la Palatul Cotroceni pentru a-l convinge pe președintele Iohannis să nu promulge legea privind dublarea alocațiilor pentru copii, susțin surse din cadrul PSD.
Acestea afirmă că șeful social democrat a plâns la Cotroceni că nu are bani să plătească alocațiile, deși se laudă cu un excedent bugetar fără precedent.
Președintele Klaus Iohannis a vorbit în cadrul conferinței de presă de joi despre întânirea cu premierul Victor Ponta, în care au discutat despre dublarea alocațiilor pentru copii, dând asigurări că această măsură este un lucru bun.
“A fost vorba despre legea care s-a dublat și care privește alocațiile pentru copii. Și pot să repet: este un lucru bun că alocația a fost dublată”, a declarat Iohannis