Uniunea Democrata Maghiara din Romania, infiintata in 1989 ca organizatie non-guvernamentala culturala, a fost o rasfatata a politicii dambovitene. Curtata de toate partidele politice pentru a-si demonstra deschiderea fata de minoritati, lucru care sigur dadea bine in afara tarii, UDMR a stat mai mult la putere, decât în opozitie.

1996. Intra pentru prima data la guvernare cu CDR.

Guvernul Victor Ciorbea
Ministerul Turismului – Akos Birtalan (12 decembrie 1996 – 17 aprilie 1998)
Ministru delegat pe lângă primul ministru pentru minorități naționale – György Tokay (12 decembrie 1996 – 17 aprilie 1998)

Guvernul Radu Vasile
Ministrul sănătății – Francisc Baranyi (17 aprilie – 24 iunie 1998) / Hajdu Gabor (10 iulie 1998 – 22 decembrie 1999)
Ministru delegat pe lângă primul-ministru pentru minorități naționale – Gyorgy Tokay (17 aprilie 1998 – 27 ianuarie 1999) / Peter Eckstein Kovacs (27 ianuarie – 22 decembrie 1999)

Guvernul Mugur Isarescu
Ministrul de stat, ministrul Sănătății – Hajdu Gabor (22 decembrie 1999 – 28 decembrie 2000)
Ministru delegat pe lângă primul-ministru pentru minorități naționale – Peter Eckstein Kovacs (22 decembrie 1999 – 28 decembrie 2000)

2000. Sustine Guvernul Nastase fara participare ministeriala

2004. UDMR, parte din Executiv alaturi de Alianta Dreptate si Adevar

Guvernul Calin Popescu Tariceanu
Vicepremier, Ministru de stat pentru coordonarea activităților din domeniul culturii, învățământului și integrării europene – Béla Markó (29 decembrie 2004 – 22 decembrie 2008)
Ministrul comunicațiilor și tehnologiei informației – Zsolt Nagy (29 decembrie 2004 – 22 decembrie 2008)
Ministrul delegat pentru lucrări publice și amenajarea teritoriului – László Borbély (29 decembrie 2004 – 5 aprilie 2007)
Ministrul delegat pentru comerț – Iuliu Winkler (29 decembrie 2004 – 5 aprilie 2007)

Guvernul Calin Popescu Tariceanu (remaniat)
Vicepremier, Ministru de stat pentru coordonarea activităților din domeniul culturii, învățământului și integrării europene – Béla Markó (29 decembrie 2004 – 22 decembrie 2008)
Ministrul dezvoltării, lucrărilor publice si locuintelor – Laszlo Borbely (5 aprilie 2007 – 22 decembrie 2008)
Ministrul mediului si dezvoltării durabile – Attila Korodi (5 aprilie 2007 – 22 decembrie 2008)
Ministrul comunicatiilor si tehnologiei informatiei – Zsolt Nagy (5 aprilie – 30 iulie 2007) / Iuliu Winkler (7 august – 1 decembrie 2007) / Károly Borbély (13 decembrie 2007 – 22 decembrie 2008)

2008. Regimul Basescu, sustinut de UDMR aproape pe toata durata sa

Guvernul Emil Boc II (2009)
Vicepremier – Béla Markó (23 decembrie 2009 – 9 februarie 2012)
Ministerul Culturii – Hunor Kelemen (23 decembrie 2009 – 9 februarie 2012)
Ministerul Sănătătii Publice – Attila Cseke (23 decembrie 2009 – 17 august 2011) / Ladislau Ritli (17 august 2011 – 9 februarie 2012)
Ministerul Mediului – László Borbély (23 decembrie 2009 – 9 februarie 2012)

Guvernul Mihai Răzvan Ungureanu
Vicepremier – Béla Markó (9 februarie 2012 – 27 aprilie 2012)
Ministerul Culturii – Hunor Kelemen (9 februarie 2012 – 27 aprilie 2012)
Ministerul Sănătătii Publice – Ladislau Ritli (9 februarie 2012 – 27 aprilie 2012)
Ministerul Mediului – László Borbély (9 februarie 2012 – 5 aprilie 2012) / Attila Korodi (10 aprilie 2012 – 27 aprilie 2012)

2014. UDMR, partener dorit de PSD/USD dupa iesirea PNL de la guvernare

Guvernul Victor Ponta III
Decizia intrarii la guvernare a fost luata deja de forurile statutare ale UDMR, iar surse politice din conducerea Uniunii vorbesc deja despre un post de vicepremier pentru Kelemen Hunor si doua portofolii ministeriale, Cultura (Kelemen Hunor) si Mediu, functie disputata intre Laszlo Borbely si Attila Korodi.

loading...

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.