Home Actualitate SURPRIZĂ de proporții: Astra Giurgiu s-a calificat în play-off-ul Europa League

SURPRIZĂ de proporții: Astra Giurgiu s-a calificat în play-off-ul Europa League

by Ana Barb
Astra Giurgiu s-a calificat, joi seară, în play-off-ul Europa League, după ce a învins cu 2-1 echipa englezilor de la West Ham United. După 2-2 în tur, britanicii au condus la Giurgiu, dar elevii lui Șumudică au revenit fantastic prin ”dubla” lui Budescu și au reușit o nouă surpriză uriașă, la fel ca anul trecut, când au eliminat-o pe Lyon, scrie dcnews.ro.

Căpitanul Constantin Budescu a fost vioara întâi din orchestra lui Șumudică. Decarul a amenințat prima dată cu adevărat poarta lui Randolph în minutul 15, când a executat superb o lovitură liberă de la mare distanță, iar mingea s-a dus pe colțul lung, lovind butul din stânga, aproape de vinclu.

Budescu nu a mai iertat după 32 de minute de joc, când a egalat cu un șut plasat expediat din afara careului. Vârful lui Șumudică a recidivat 3 minute mai târziu, când a fructificat o minge scoasă la 12 metri, la capătul unei acțiuni excelente a lui De Amorim în flancul stâng.

În prelungiri, jucătorii lui Șumudică au ratat nu mai puțin de trei ocazii imense pe contraatac, lovind inclusiv bara o dată prin Alibec.

Astra Giurgiu își va afla vineri adversara din play-off-ul Europa League.