167
Părinţii lui Alexandru Hogea, rănit în incendiul de la Colectiv şi transferat sâmbătă în Austria, au ajuns la Bruxelles, acolo unde li se spusese că va fi dus fiul lor, ulterior aflând că el a fost transportat la clinica AKH din Viena şi îndreptându-se şi ei spre Austria, scrie adevărul.ro
Părinţii lui Alexandru s-au îmbarcat într-o cursă de linie şi au plecat la Bruxelles, acolo unde li se spusese că va fi dus fiul lor, spun sursele menţionate. Potrivit acestora, ajunşi acolo, cei doi soţi au aflat că autorităţile au decis ca Alexandru Hogea să fie dus la Clinica AKH din Viena.
Reprezentanţi ai Ministerului de Externe au declarat, sâmbătă seară, pentru Mediafax, că Ambasada României la Viena este în legătură cu părinţii tânărului şi şi-a oferit disponibilitatea de a-i ajuta pentru a ajunge în capitala Austriei.
Alexandru Hogea era internat la Spitalul Universitar. Tânărul are 19 ani şi este din Sinaia, unde a fost elev al Colegiului ”Mihail Cantacuzino”, acum fiind student la Facultatea de Automatică de la Universitatea Bucureşti. Primăria din Sinaia a început o campanie de strângere de fonduri pentru a ajuta familia Hogea să fie alături de fiul lor, iar zeci de persoane din Sinaia s-au programat pentru miercuri să meargă să doneze sânge pentru Alexandru la Centrul de Transfuzie din Bucureşti.
1 comment
AKH…Allgemeines Krankenhaus der Stadt Wien, Adresse: Währinger Gürtel 18-20, 1090 Wien
Telefon: 01 404000