Nici Erdogan, nici Kilicdaroglu nu au obținut 50% din voturi pentru a cîștiga din primul tur. În această situație, cel mai probabil va fi un al doilea tur de scrutin, care va avea loc pe 28 mai, în cadrul unor alegeri considerate un verdict asupra guvernării tot mai autoritare al lui Erdogan.
Președintele Tayyip Erdogan l-a depășit pe rivalul său din opoziție, Kemal Kilicdaroglu, în alegerile de duminică, dar nu a reușit să obțină o majoritate absolută, transmite Reuters.
Cu 98,61% din buletinele de vot numărate, puțin după ora 7.00 a dimineții de luni, Erdogan conducea cu 49,34% din voturi, iar Kilicdaroglu avea 45,00%, potrivit agenției de presă de stat Anadolu.
„Urmează cele mai lungi două săptămâni din istoria țării”
Țara cu 85 de milioane de locuitori, care se confruntă deja cu o inflație în creștere, se confruntă acum cu două săptămâni de incertitudine care ar putea agita piețele financiare, analiștii așteptându-se la fluctuații ale monedei locale și ale pieței bursiere.
„Următoarele două săptămâni vor fi probabil cele mai lungi din istoria Turciei și se vor întâmpla multe. M-aș aștepta la o prăbușire semnificativă a bursei din Istanbul și la multe fluctuații ale monedei”, a declarat Hakan Akbas, director general al companiei de consultanță Strategic Advisory Services.
„Erdogan va avea un avantaj la un al doilea vot după ce alianța sa s-a descurcat mult mai bine decât cea a opoziției”, a adăugat el.