Home Actualitate Fed Cup: Cehia a învins România cu 3-2, după victoria din meciul de dublu

Fed Cup: Cehia a învins România cu 3-2, după victoria din meciul de dublu

by George Avram

Echipa de tenis a Cehiei a învins România cu scorul de 3-2, duminică, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, în primul tur al Grupei Mondiale a Fed Cup, transmite Agerpres.

Perechea Karolina Pliskova/Barbora Strycova s-a impus cu 6-2, 6-3 în fața cuplului Andreea Mitu/Raluca Olaru.

Partida decisivă a întâlnirii România — Cehia a părut dezechilibrată încă de la început, ]n timp ce Karolina Pliskova și Barbora Strycova au jucat cu mai multă încredere.

Acestea și-au adjudecat repede primul break, în ghemul al treilea, pe serviciul Ralucăi Olaru, preluând conducerea cu scorul de 3-1.

Echipa cehă  a reușit încă un break, tot pe seriviciul Ralucăi Olaru, și a făcut 5-2. Primul set s-a încheiat cu un ghem fără istoric, câștigat la zero, Karolina Pliskova și Barbora Strycova impunându-se cu 6-2 după doar 36 de minute.

În cel de-al doilea set, Andreea Mitu și-a cedat prima serviciul în fața cehoaicele trecând în avantaj cu 3-2 și imediat cu 4-2. Dominarea cehoaicelor a continuat, fiind mai evidentă cu fiecare punct. Prima minge de meci a apărut după doar o oră și 13 minute, pe serviciul Ralucăi Olaru, la scorul de 5-3. Iar campioanele mondiale en titre nu au ratat, câștigând cu 6-3 setul al doilea și implicit meciul.

Cehia este deținătoarea trofeului și are patru titluri în ultimii cinci ani în Fed Cup.