Zicu a deraiat Rapidul în derby-ul etapei.

Graţie unei duble a lui Zicu, Timişoara a învins Rapidul în derby-ul etapei a 10-a, fiind singura echipă din Liga 1 Bergenbier care nu a pierdut nici un meci în actualul sezon.

Echipa bănăţeană a făcut rocada cu echipa din Giuleşti pe poziţia a doua a clasamentului, dominat în continuare surprinzător de Oţelul Galaţi, potrivit Realitatea.net

Provincia domină şi în acest an campionatul intern de fotbal. Timişoara a învins Rapidul cu 2-1 în derby-ul rundei a 10-a şi echipa din Giuleşti a căzut pe ultima poziţie a podiumului, la patru puncte de liderul Oţelul Galaţi. Partida a fost una echilibrată, anostă în prima parte, dar plină de suspans după marcarea golurilor. Rapid a fost iertată de eliminarea lui Lazăr pentru un faul dur şi imediat a deschis scorul prin Cesinha în minutul 25. Giuleştenii s-au bucurat însă doar trei minute de avantajul de pe tabelă pentru că fostul lor jucător, Iannis Zicu, a restabilit egalitatea. Putea să fie 2-1 pentru giuleşteni la pauză, dar Scutaru a salvat din faţa aceluiaşi Cesinha.