Soția omului de afaceri Dan Adamescu dă în judecată Antena 3, pe Mihai Gâdea și concubina fiului vitreg după cum susține într-un comunicat adresat redacției stiripesurse.ro. Carmen Adamescu, coția omului de afaceri decedat, susține că a fost grav prejudiciată și a anunțat că îi va acționa în solidar în judecată pe realizatorul tv, postul tv, dar și pe prietena fiului ei. În același timp anunță că a făcut o plângere și la Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) cu privire la aceeași emisiune:
”În maniera sa uzuală, în seara zilei de 2 martie 2017, moderatorul-șef al Antenei 3, Mihai Gâdea, a încercat să transforme un subiect normal, cel al dezbaterii pe cale legală sau judecătorească a succesiunii unei moșteniri, într-unul cu aer senzațional.
Față de modul neprofesionist, calomnios și manipulator în care televiziunea Antena 3 și moderatorul emisiunii, Mihai Gâdea, au înțeles să reflecte această informație, lezându-mi grav dreptul la imagine și încălcându-mi dreptul la replică față de o mulțime de acuze nefondate, am depus astăzi plângeri la Consiliul Național al Audiovizualului, solicitând sancționarea postului de televiziune și a moderatorului.
De asemenea, intentez acțiuni în instanță, pentru lezarea gravă a demnității și imaginii mele publice, în baza art. 252 și 253 din Legea 287/2009, cerând daune morale de câte 4.467.600 lei de la Antena 3 News & Current Affairs, de la domnul Mihai Gâdea și domnișoara Adriana Constantinescu, concubina fiului meu vitreg (chiar dacă crede că nu poate fi dată în judecată). Despăgubirile morale pe care mi le va acorda instanța vor fi integral donate Fundației “Dan Voiculescu pentru Dezvoltarea României”, urmând să finanțeze programe desfășurate sub egida acestei Fundații.
Intelgral pe stiripesurse.ro