FC Barcelona a cucerit pentru a cincea oară în istoria sa Supercupa Europei la fotbal, învingând cu scorul de 5-4 după prelungiri (3-1; 4-4) formația FC Sevilla, marți seara la Tbilisi, după un meci senzațional.

Cele două rivale spaniole au oferit un adevărat regal fotbalistic celor aproximativ 55.000 de spectatori care au umplut tribunele stadionului „Boris Paichadze Dinamo Arena” din capitala Georgiei.

FC Sevilla, câștigătoarea Europa League în sezonul trecut, a deschis scorul, după numai trei minute de joc, în urma unei lovituri libere executate de argentinianul Ever Banega.

Starul Barcelonei, argentinianul Lionel Messi a reușit să întoarcă rezultatul în mai puțin de 10 minute, prin două goluri superbe, ambele din lovituri libere, în minutele 7 și 16.

Și de aici, o întrecere în goluri între cele două echipe.

Trupa lui Unay Emery a realizat însa imposibilul în minutul 82, când a reușit să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj, prin noul intrat Konoplianka, ducând meciul în prelungiri.

FC Barcelona a reușit să marcheze golul care i-a adus mult-râvnitul trofeu în cea de-a doua repriză a prelungirilor (min.115), prin atacantul Pedro Rodriguez, introdus pe gazon în locul lui Mascherano.

FC Barcelona — FC Sevilla 5-4 după prelungiri (3-1; 4-4)
Supercupa Europei ediția 2015 — stadion „Boris Paichadze Dinamo Arena”, Tbilisi
Au marcat: Lionel Messi (7, 16), Rafinha (44), Luis Suarez (52), Pedro Rodriguez (115), respectiv Ever Banega (3), Jose Antonio Reyes (58), Kevin Gameiro (72 — penalty), Evghen Konoplianka (81).

Echipe:
FC Barcelona: Ter Stegen — Dani Alves, Pique, Mascherano (min.93 Pedro), Mathieu — Busquets, Rakitic, Iniesta (căpitan; min.63 Sergi Roberto) — Rafinha (min.78 Bartra), Luis Suarez, Messi.
Rezerve: Claudio Bravo — Sandro, Munir, Adriano. Antrenor: Luis Enrique

FC Sevilla: Beto — Coke, Rami, Krychowiak, Tremoulinas — Iborra (min.80 Mariano), Krohn-Dehli — Vitolo, Banega, Reyes (căpitan; min.68 Konoplianka) — Gameiro (min.80 Immobile).
Rezerve: Rico — Kakuta, Luismi, Denis Suarez. Antrenor: Unay Emery.