Breaking news:
Articol de: M.I.
Marocul este unul din cele mai dezvoltate state din Africa şi o destinaţie pe care, cu siguranţă, nu o veţi uita uşor. Cu un relief variat, Marocul are ieşire la Marea Mediterană, la Oceanul Atlantic, dar acolo puteţi vedea vârfurile muntilor Atlas şi oazele presahariene. Pe scurt, Marocul este o destinaţie turistică ideală cu kilometri întregi de plaje, munţi cu creste înzăpezite dincolo de care se întinde deşertul Sahara, pe unde cândva treceau caravanele negustorilor.
Această ţară are multe de oferit: oraşe medievale, ruine din vremea romanilor, fortăreţe, monumente musulmane foarte valoroase, şi multe altele. Capitala Marocului este Rabat, alte oraşe importante fiind: Casablanca, Fez, Marrakech, Tanger.
Dacă Rabat este capitala oficială a Marocului, centru politic şi administrativ al ţării, Casablanca este capitala economică şi unul din cele mai mari porturi ale Africii la Oceanul Atlantic.
Casablanca este o combinaţie între clădiri moderne şi edificii tradiţionale arabe care oferă turiştilor o multitudine de faleze şi plaje. Dacă ajungeţi la Casablanca nu trebuie să rataţi The Marabot, unde sunt înmormântaţi mai mulţi sfinţi, loc de pelerinaj despre care se crede că ar avea puteri tămăduitoare.
La Casablanca se află una din cele mai frumoase moschei din lume şi a doua ca mărime după cea de la Mecca. Marea Moschee Hassan II este construită pe o platformă plasată pe apele Oceanului Atlantic iar podeaua ei este din sticlă, oferind astfel posibilitatea de a vedea apele oceanului.
Tot la Casablanca se află cel mai mare acvariu din Africa dar şi pieţele animate numite Sukuri.
Plajele din Casablanca se transformă în timpul nopţii într-un adevărat paradis al distracţiei.
Marrakech, supranumit Perla Sudului, e un oraş muzeu situat în mijlocul unei imense păduri de palmieri. Oraşul fascinează prin pădurile de portocali, lămâi, trandafiri, monumentele istorice şi viaţa agitată a pieţelor.
Cei care optează pentru o vacanţă în Maroc au la dispoziţie o ofertă bogată de activităţi, începând cu lenevitul la soare continuând cu surfing, golf, plimbări cu cămila prin deşert şi chiar ski.
Bucătăria marocană are la bază gastronomia cu specific arab dar cu influenţe mediteraneene. Cuşcuş, adică paste în formă de bobiţe obţinute din griş, este probabil cel mai popular aliment marocan.
Bisteeya este o specialitate marocană din foi de aluat, între care se adaugă carne de porumbel, migdale, ou, scorţişoară şi zahăr.
Supele au la bază carne, legume, fructe, măsline şi condimente (scortişoară, sofran, ghimbir, usturoi) şi sunt fierte în vase tradiţionale din lut. Supa tradiţională marocană este făcută din bucăţi mici de miel, legume, oua şi suc de lămâie.
Ceaiul marocan – este un ceai foarte dulce, care conţine şi frunze de mentă şi este servit la cină sau alături de prăjituri. La capitolul dulciuri se remarcă fursecurile cu migdale sau curmale şi plăcintele tradiţionale cu miere.
Marocul nu este o ţară scumpă, spre exemplu o cursă cu taxiul nu costă mai mult de 2, euro iar un meniu complet la un restaurant variază între 6 şi 10 euro. În plus, în majoritatea magazinelor şi pieţelor preţurile sunt negociabile.
Dacă optaţi pentru o vacanţă în Maroc trebuie să stiţi că ofertele agenţiilor de turism variză între 300 de euro pentru un sejur cu transportul inclus şi 800 de euro pentru un circuit complet al ţării.
Foto- http://img470.imageshack.us
Miercuri 18 august 2010, ora 12:06
Până acum au comentat 3 vizitatori. Comenteaza si tu!
PEgafQgbz : JO5XzN , [url=http://rreprziriorv.com/]rreprziriorv[/url], [link=http://juiztuwaanys.com/]juiztuwaanys[/link], http://comebyexcmjt.com/
ugBHZFNuoWACBbDHt : l13C9f gajimvmrlrrd
RePWeFJXTGNsiX : You got to push itthis essentail info that is!
Mana Ciutacu în oraşul lui Arhimede
Floriana Jucan: Portofino, o destinaţie pentru o dată-n viaţă!
Mini-vacanţă gratis în Delta Dunării
Cu ce circulă miliardarii ruşi?
Dorina Rusu despre Veneţia, oraşul care te obligă să renunţi la măşti
Cum l-a desfiinţat Năstase pe fiul lui Zeus şi cum au fost măturaţi 2000 de ani de istorie
Cum să vizitezi minunile lumii într-o zi
Turism religios: Tratament pentru trup şi suflet la Băile Herculane
Mana Ciutacu, jurnal de vacanţă: Saint-Paul de Vence sau romantism în stare pură
Fumatul afectează memoria încă din tinereţe
Cei care fumează uită, zi de zi, aproximativ o treime din informaţie, comparativ cu cei care nu fumează. Vestea bună este că renuţarea la fumat restabileşte capacitatea persoanelor de a-şi reaminti informaţiile, readucând-o la aproape acelaşi nivel ca şi la nefumători.
Unul pleacă, altul vine.....se spune despre cel care a venit că ar fi fost impus de o mare putere. Că ar fi fost condiţia susţinerii în continuare a Marelui Şef de trib de către Marele Licurici. Că tânărul utecist ar fi fost demult pregătit pentru a conduce România ... Se vede treaba că numai noi nu am fost pregătiţi ... cetăţenii ăştia din ce în ce mai deznădăjduiţi şi mai sărăciţi....Probabil aşa şi trebuie să rămânem. ...Vi se pare plauzibil acest scenariu?
Elena Udrea se prăbuşeşte. De la mare înălţime. Practic, de pe cea mai înaltă treaptă politică. E adevărat, nu ajunsese nici preşedinte PDL şi nici premier al României. Dar la Guvern era la butoane. La butoanele cu miliarde. Iar politic, ea repartiza favoriţilor banii şi, ca atare, îi putea dirija şi tot ea era cordonul ombilical dintre partid şi Preşedinte. Boc rămăsese doar o perdea de fum. Iar acum, bomboana pe coliva Elenei Udrea a pus-o chiar marea ei cucerire, primarul Sectorului 4, Cristian Popescu Piedone. Cum a fost posibil?
În curând vor fi 30 de zile de grevă parlamentară. O grevă a opoziţiei frustrate. O procedură legală dar excepţională. Rarisimă în lume. Un protest extrem, iniţiat de USL. Care se suprapune unor demonstraţii cetăţeneşti maraton, care şi ele însumează, în curând, 50 de zile. Pe de altă parte, şi puterea va aniversa, peste câteva luni, 4 ani de chiul. Puterea din Parlament.
În timp ce Sinaia, oraşul meu natal, trăieşte şi există într-un plan perfect paralel cu al meu, Craiova, oraşul unde soţia mea a făcut liceul, numai luna de pe cer nu mi-a pus-o la dispoziţie; fiindcă nu i-am cerut-o. În vreme cu cunoscuţii mei iau act – uneori, din ce în ce mai rar – că am trecut pe acasă, oameni pe care i-am văzut prima oară-n viaţă s-au dat peste cap ca echipa A3 (şi am fost vreo 25!) să se simtă ca acasă. Şi aşa a fost!
Rowan Atkinson revine în rolul celui mai simpatic agent secret, în cea mai noua comedie cu spioni, "Johnny English... se întoarce!". Spionul aflat în slujba Majestăţii Sale are o nouă misiune: trebuie să oprească un grup internaţional de asasini înainte ca aceştia să ucidă unul din liderii mondiali, declanşând astfel haos la nivel global. Astfel, Johnny English, împreună cu agenta MI-7, Pamela Head (Gillian Anderson) vor încerca să deconspire o reţea de terorişti cu legături în CIA şi KGB, asta înainte de conferinţa de presă a şefilor de state.