Home Actualitate Simona Halep s-a calificat în sferturi la Stuttgart, după un meci infernal cu Muguruza

by Ana Barb

SIMONA HALEP – GARBINE MUGURUZA LIVE TEXT. Simona Halep s-a calificat, miercuri seară, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier de la Stuttgart. Românca de pe locul 3 WTA a învins-o în turul 2 al competiției pe iberica Garbine Muguruza (locul 20 WTA), în trei seturi, scor 3-6, 6-1, 6-3.

Românca a pierdut fără drept de apel primul set cu iberica, dar a reușit să revină fantastic și s-a impus după o oră și 51 de minute de joc.

SIMONA HALEP – GARBINE MUGURUZA LIVE TEXT. Simona Halep și Garbine Muguruza s-au mai întâlnit de două ori până acum, ambele dueluri fiind încheiate cu victorii ale sportivei din Spania: în 2014 – la Wuhan, în turul 2, scor 2-6, 6-2, 6-3, şi în februarie 2015 – în Fed Cup, scor 6-4, 6-3. De precizat însă că aceste partide au avut loc pe suprafeţe rapide, în timp ce turneul de la Stuttgart se desfășoară pe zgură.