Home Actualitate Simona Halep s-a calificat în optimi la Indian Wells

Simona Halep s-a calificat în optimi la Indian Wells

by I. B.

Simona Halep s-a calificat în optimi la Indian Wells, după ce a trecut în turul al treilea de Varvara Lepchenko. Simona Halep, locul 3 WTA, a învins-o, luni, cu scorul de 6-1, 3-6, 6-1, pe sportiva americană Varvara Lepchenko, locul 31 WTA şi cap de serie numărul 26, calificându-se în optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells. Partida a durat aproape două ore şi 15 minute. În urma acestei victorii, Halep, semifinalistă anul trecut, îşi va păstra locul 3 WTA şi după această competiţie.

Pentru un loc în sferturile de finală, Simona Halep va juca împotriva jucătoarei cehe Karolina Pliskova, locul 15 WTA şi cap de serie numărul 14, care a eliminat-o, cu scorul de 7-5, 6-4, pe sportiva spaniolă Garbine Muguruza, locul 22 WTA şi cap de serie numărul 19. Halep şi Pliskova s-au mai întâlnit în finala de la Dubai, din luna februarie când românca s- impus cu scorul de 6-4, 7-6 (4). Calificarea în optimi este recompensată la Indian Wells cu un pemiu de 59.185 de dolari şi 120 de puncte WTA.