Home Sport Regal fotbalistic pe Santiago Bernabeu: Real Madrid – FC Barcelona 3-4

Regal fotbalistic pe Santiago Bernabeu: Real Madrid – FC Barcelona 3-4

by S. C.

FC Barcelona a învins pe Real Madrid cu scorul de 4-3 (2-2), duminică seara, chiar pe ”Santiago Bernabeu”, în ”El Clasico”, derby-ul campionatului spaniol de fotbal, jucat în etapa a 29-a.

Barcelona a reușit o victorie important, prin golurile marcate de Andres Iniesta (7) și Lionel Messi (42, 65 — penalty, 84 — penalty), respectiv Karim Benzema (20, 24), Cristiano Ronaldo (55 — penalty), însă acest rezultat o ajută mai mult pe Atletico Madrid, care a devenit noul lider.

Barca a început excelent derby-ul și a deschis scorul în minutul 7, când Messi l-a angajat pe Iniesta, iar acesta l-a învins pe Diego Lopez. Real a replicat prin Benzema, găsit în careu de Di Maria, dar francezul a trimis peste poartă. Messi, lansat de Fabregas, a scăpat spre poartă, dar a trimis alături (15), ratând șansa desprinderii. Catalanii au continuat momentele bune și Neymar a tras slab, în Marcelo, aflat pe gazon (19).

Real a preluat apoi controlul jocului și a reușit să întoarcă scorul în doar patru minute, prin ”dubla” lui Benzema, de fiecare dată fiind servit de argentinianul Di Maria (20, 24). Vârful francez a fost aproape și de golul trei, dar mai întâi Pique a respins de pe linia porții (26), iar în prelungirile primei reprize a trimis alături de poartă cu capul (45+1). Cele două echipe au intrat la egalitate la vestiare, după ce Messi a înscris pentru oaspeți la capătul unei faze la care a mai contribuit și Neymar (42), potrivit agerpres.

Lionel Messi a devenit cel mai bun marcator din ”El Clasico”, având acum 21 de goluri marcate, față de 18 câte avea Ferenc Puskas (Real).