Alegerile din 5 iunie s-au încheiat, iar rezultatele oficiale, chiar dacă nu finale, arătă care este lista cu primarii aleși.

LISTA PRIMARILOR DIN PRINCIPALELE ORAŞE ALE ŢĂRII

MUNICIPIUL BUCUREŞTI

– Primar General: GABRIELA FIREA (PSD)

– Primar Sector 1: DAN TUDORACHE (PSD)

– Primar Sector 2: MUGUR TOADER (PSD)

– Primar Sector 3: ROBERT NEGOIŢĂ (PSD)

– Primar Sector 4: DANIEL BĂLUŢĂ (PSD)

– Primar Sector 5: DANIEL FLOREA (PSD)

– Primar Sector 6: GABRIEL MUTU (PSD)

JUDEŢUL ALBA

– Alba Iulia: MIRCEA HAVA (PNL)

– Blaj: GHEORGHE ROTAR (PNL)

– Sebeş: DORIN NISTOR (PNL)

– Roşia Montana: EUGEN FURDUI (PNL)

JUDEŢUL ARAD

– Arad: GHEORGHE FALCĂ (PNL)

JUDEŢUL ARGEŞ

– Piteşti: CORNEL IONICĂ (PSD)

JUDEŢUL BACĂU

– Bacău: COSMIN NECULA (PSD)

JUDEŢUL BIHOR

– Oradea: ILIE BOLOJAN (PNL)

JUDEŢUL BISTRIŢA-NĂSĂUD

– Bistriţa: OVIDIU CREŢU (PSD)

JUDEŢUL BOTOŞANI

– Botoşani: CĂTĂLIN FLUTUR (PNL)

JUDEŢUL BRAŞOV

– Braşov: GEORGE SCRIPCARU (INDEPENDENT)

JUDEŢUL BRĂILA

– Brăila: MARIAN DRAGOMIR (PSD)

JUDEŢUL BUZĂU

– Buzău: CONSTANTIN TOMA (PSD)

JUDEŢUL CARAŞ-SEVERIN

– Reşiţa: IOAN POPA (PNL)

– Băile Herculane: CRISTIAN MICLĂU (PNL)

JUDEŢUL CĂLĂRAŞI

– Călăraşi: DANIEL DRAGULIN (PNL)

JUDEŢUL CLUJ

– Cluj-Napoca: EMIL BOC (PNL)

– Turda: CRISTIAN MATEI (PSD)

– Dej: COSTAN MORAR (PSD)

– Câmpia Turzii: DORIN LOJIGAN (PNL)

JUDEŢUL CONSTANŢA

– Constanţa: DECEBAL FĂGĂDĂU (PSD) –

– Medgidia: VALENTIN VRABIE (INDEPENDENT)

JUDEŢUL COVASNA

– Sfântu Gheorghe: ANTAL ARPAD (UDMR)

JUDEŢUL DOLJ

– Craiova: LIA OLGUŢA VASILESCU (PSD)

JUDEŢUL DÂMBOVIŢA

– Târgovişte: CRISTIAN STAN (PSD)

JUDEŢUL GALAŢI

– Galaţi: IONUŢ PUCHEANU (PSD)

– Tecuci: CĂLIN CONSTANTIN HURDUBAE (PSD)

JUDEŢUL GIURGIU

– Giurgiu: NICOLAE BARBU (PSD) –

 

JUDEŢUL GORJ

– Târgu Jiu: FLORIN CÂRCIUMARU (PSD)

JUDEŢUL HARGHITA

– Miercurea Ciuc: RADULY KALMAN (UDMR)

– Topliţa: STELU PLATON (PNL)

JUDEŢUL HUNEDOARA

– Deva: MIRCIA MUNTEAN (PSRO)

– Hunedoara: DAN BOBOUŢANU (PSD)

JUDEŢUL IALOMIŢA

– Slobozia: ADRIAN MOCIONIU (PSD)

JUDEŢUL IAŞI

– Iaşi: MIHAI CHIRICĂ (PSD)

JUDEŢUL ILFOV

– Jilava: ADRIAN MLADIN (INDEPENDENT)

– Voluntari: FLORENTIN PANDELE (INDEPENDENT)

JUDEŢUL MARAMUREŞ

– Baia Mare: CĂTĂLIN CHERECHEŞ (Coaliţia pentru Baia Mare)

JUDEŢUL MEHEDINŢI

– Drobeta-Turnu Severin: MARIUS SCRECIU (PSD)

JUDEŢUL MUREŞ

– Târgu Mureş: DORIN FLOREA (INDEPENDENT)

JUDEŢUL NEAMŢ

– Piatra Neamţ: DRAGOŞ CHITIC (PNL)

JUDEŢUL OLT

– Slatina: EMIL MOŢ (PSD)

– Caracal: LIVIU RADU (PSD)

– Corabia: IULICĂ OANE (PSD)

JUDEŢUL PRAHOVA

– Ploieşti: ADRIAN DOBRE (PNL)

– Sinaia: VLAD OPREA (PNL)

– Buşteni: EMANOIL SAVIN (PSD)

JUDEŢUL SATU MARE

– Satu Mare: KERESKENYI GABOR (UDMR)

JUDEŢUL SĂLAJ

– Zalău: IONUŢ CIUNT (PSD)

– Jibou: DAN GHIURCA (PSD)

– Şimleu Silvaniei: SEPTIMIU TURCAŞ (PNL)

JUDEŢUL SIBIU

– Sibiu: ASTRID FODOR (FDGR)

 

JUDEŢUL SUCEAVA

– Suceava: ION LUNGU (PNL)

– Câmpulung Moldovenesc: MIHĂIŢĂ NEGURĂ (PNL)

– Fălticeni: CĂTĂLIN COMAN (PSD)

– Rădăuţi: NISTOR TATAR (PSD)

– Vatra Dornei: ILIE BONCHEŞ (PNL)

 

JUDEŢUL TELEORMAN

– Alexandria: VICTOR DRĂGUŞIN (PSD)

JUDEŢUL TIMIŞ

– Timişoara: NICOLAE ROBU (PNL)

JUDEŢUL TULCEA

– Tulcea: CONSTANTIN HOHEA (INDEPENDENT)

JUDEŢUL VASLUI

– Vaslui: VASILE PAVĂL (PSD)

– Bârlad: DUMITRU BOROŞ (PNL)

JUDEŢUL VÂLCEA

– Râmnicu Vâlcea – MIRCIA GUTĂU (PER)

JUDEŢUL VRANCEA

– Focşani: CRISTI MISĂILĂ (PSD)

SURSA – B1

loading...

LĂSAȚI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.