Home Sport Isterie naţională;: Steaua-Napoli 3-3

Isterie naţională;: Steaua-Napoli 3-3

by Ioana Popescu

Steaua a jucat miercuri în Europa League contra italienilor de la Napoli. În minutul 15 Steaua avea 3-0, un sfert de oră mai târziu grecul Kapetanos era eliminat pentru lovirea unui adversar iar la final scorul a fost 3-3, italienii egalând în al 7-lea minut al prelungirilor. Acestea sunt datele problemei.

Răsfoind ziarele şi privind jurnalele de sport ale televiziunilor am constatat că de pe urma acestui meci s-a născut o adevărată isterie naţională. Într-o devălmăşie totală, ziariştii care populează presa sportivă îi fac pe italieni hoţi şi mafioţi, arbitrul e un tâlhar trimis la Bucureşti cu misiunea de a o distruge pe Steaua, iar observatorul meciului, culmea tupeului, a îndrăznit să-şi noteze în raport cum arbitrul a fost scuipat de nepotul Războinicului Luminii, înjurat de jucători şi luat la ţintă cu scaune rupte de suporteri.

Gazeta Sporturilor îl numeşte pe arbitrul polonez al meciului „Ceasu’ rău” şi scrie că „œa făcut tot posibilul ca Steaua sa nu bată pe Napoli”. Prosport e de părere că Steaua „a fost egalată de polonezi, nu de italieni”, şi ne relatează aproape cu satisfacţie cum eroicii suporteri stelişti au aruncat cu crenvurşti în curtea Ambasadei Poloniei instigaţi de cel pe care Dan Pavel îl numea acum vreo 5 ani „filozof practicantâ”.

Jurnalul (Victorie furată), Adevarul (Arbitrul a făcut praf meciul) şi Evz (Steaua a fost executată de Napoli în stil mafiot), completează acest tablou apocaliptic în care Steaua este asemenea unei fecioare violate de o bestie cu chip de om.

Iar acum haideţi să analizăm ce s-a întâmplat de fapt. În minutul 90 scorul era 3-2 pentru Steaua. Arbitrul, polonezul Marcin Boski, condusese meciul fără greşeală. A se vedea chiar comentariile publicaţiilor amintite mai sus. În acel minut 90, exact în momentul în care de la margine se anunţau 4 minute de prelungire, portarul Tătăruşanu se dă accidentat şi stă căzut pe gazon aproape 3 minute din cele 4 dictate de arbitru. Pe lângă aceste 3 minute irosite de Tătăruşanu se mai face o schimbare, prilej cu care se mai pierd vreo 30 de secunde cel puţin. Avem aşadar cel puţin 3 minute din cele 4 suplimentare în care nu s-a jucat nimic. Şi atunci, dacă nu s-a jucat nimic, logic, polonezul dă prelungiri la prelungiri. Exact cele 3 minute în care portarul a stat pe jos şi în care s-a operat schimbarea. Şi iată cum ajungem la 7 minute ! Iar italienii au marcat, potrivit ceasului afişat pe ecran, în minutul 6.55.

Şi atunci cum a făcut arbitrul praf meciul?! Dacă ar fi avut o manieră de arbitraj potrivinică Stelei pe toată durata meciului atunci era alta discutia, dar e aberant să spui că după ce a arbitrat bine 90 de minute, polonezul a pândit-o şi a înjunghiat-o pe Steaua tocmai la final. Problema e alta. În afara faptului că cele apărute prin ziare sunt scrise parcă de fanatici suporteri ai Stelei, nu de ziarişti care ar trebui să judece lucrurile cu mintea limpede, ceea ce s-a întâmplat în Ghencea îşi are originile în fotbalul nostru mioritic. Cu siguranţă aţi remarcat că în campionatul nostru, atunci când arbitrul dictează prelungiri, în prelungirile astea nu se mai joacă nimic. Se trage de timp la greu, jucătorii simulează şi se tăvălesc pe teren ca seceraţi cu mitraliera, arbitrul e asaltat de jucătorii care îi cer să fluiere mai repede, astfel că nu se mai întâmplă nimic. Prelungiri la prelungiri ? Nici vorbă !

În alte campionate “ Anglia, Germania, Spania, Franţa “ se cotabilizeaza foarte strict orice întrerupere. În Anglia, de exemplu, în fiecare etapă o să vedeţi meciuri prelungite cu câte 5,6,7 minute. În cupele europene la fel, pentru că oamenii vin să vadă un meci de fotbal nu nişte indivizi care se tăvălesc pe teren. Numai la noi lucrurile stau anapoda, aşa că vina pentru agresivitatea avută de jucătorii Stelei faţă de arbitru o poartă fluieraşii români care trec curent cu vederea tragerile de timp precum şi Comisia Centrală a Arbitrilor care nu îi somează să se alinieze la felul în care se arbitrează în cupele europene şi în campionatele tari. Fotbaliştii Stelei, bieţii de ei, s-au dus să-l ia pe sus pe arbitrul polonez căci ei ştiau că în România dacă ai primit 4 minute de prelungiri si le petreci tăvălindu-te pe teren, gata s-a terminat. Ei bine, uite că nu-i aşa.