Home Actualitate Irina Begu, două victorii SENZAȚIONALE în fața jucătoarelor Eugenie Bouchard și Garbine Muguruza, la Madrid

by Ana Barb

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a reușit o victorie extraordinară în fața jucătoarei spaniole Garbine Muguruza, cu 5-7, 7-6 (4), 6-3, luni seara, în runda a doua a turneului WTA Premier de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.771.360 dolari.

Begu (25 ani, 34 WTA) a reușit să se impună la capătul unui meci de două ore și 42 de minute, cu multe răsturnări de scor, în fața numărului patru mondial.

Duminică, Begu a avut nevoie de două ore și 32 de minute pentru a o eliminat pe Eugenie Bouchard.

Următoarea adversară a Irinei Begu va fi jucătoarea americană Christina McHale (23 ani, 59 WTA), care a trecut surprinzător de Karolina Pliskova (Cehia), cap de serie numărul 13, cu 7-6 (3), 6-4.

Luni, o altă româncă, Patricia Țig, a reușit o victorie formidabilă, 6-2, 6-3 cu americanca Sloane Stephens (N. 16).