Home Actualitate Franţa a pierdut în Ucraina şi riscă să rateze turneul final

Franţa a pierdut în Ucraina şi riscă să rateze turneul final

by Ioana Popescu

Franţa este în pericol să rateze Cupa Mondială de anul viitor, după ce a fost învinsă în Ucraina, scor 0-2, în meciul tur al dublei de baraj, conform antena3.ro.

Ambele goluri ale gazdelor au venit în repriza a doua, acestea fiind amrcate de Roman Zozulya şi Andriy Yarmolenko, din penalty.

Finalul a fost extrem de tensionat, fiecare echipă terminând partida cu un om mai puţin. De la ucrainieni, Oleksandr Kucher a fost eliminat pentru două cartonaşe galbene, în timp ce francezul Laurent Koscielny a primit roşu direct.

În cel mai aşteptat duel al meciurilor de baraj, Portugalia lui Cristiano Ronaldo a învins pe teren propriu Suedia lui Zlatan Ibrahimovic, scor 1-0.

Unicul gol al întâlnirii a fost înscris cu opt minute înainte de final de Cristiano Ronaldo.

În celălalt meci al serii, Islanda a remizat acasă în faţa Croaţiei, scor 0-0, evoluând în ultimele 40 de minute în zece oameni, după eliminarea lui Olafur Ingi Skulason.

Meciurile retur se vor desfăşura marţi, 19 noiembrie.